Schroniskozywiec.pl Portal turystyczny

Darłowo - modne miejsce na wakacje 2014

Morze, Bałtyk
Napisał: http://sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
Kołobrzeg to znany kurort morski i uzdrowisko, jednakże ze względu na swoje strategiczne usytuowanie, Kołobrzeg przez kilka wieków był miastem – fortecą, czego dowodem są ocalone do dziś fortyfikacje. Sporo z nich jest adaptowanych do pełnienia odmiennych, współczesnych funkcji i służą one zarazem mieszkańcom miasta, jak i podróżnikom. Każdy, kto ceni sobie czynny odpoczynek, planując urlop 2014 może, toteż śmiało postawić na Kołobrzeg! Przykładem nowego pomysłu na stare budynki jest Wilczy Fort, na terenie, którego wybudowano amfiteatr – miejsce, gdzie organizowanych jest mnóstwo imprez kulturalnych. Pierwotny Fort Ujście, został natomiast zaadaptowany na kawiarnię, w której balują wilki morskie. W śródmieściu Darłowa uchował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym centralnym placem w mieście.

Kiedyś gród był opasany murem z basztami i bramami. Aktualnie możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich pod postacią Bramy Kamiennej, przy ul. Powstańców Śląskich w kierunku Ustki. Kołobrzeg znajduje się u ujścia rzeki Parsęty i to akurat tu zlokalizowano port morski, z rolą: handlową, pasażerską, rybacką i jachtową. Kołobrzeg ma też swoje molo, które uzyskując długość dwustu dwudziestu metrów jest najdłuższym żelbetowym molem w Polsce.

Odpływają stąd nieduże stateczki wycieczkowe, które przebywają króciutkie rejsy widokowe. Symbolem miasta jest też latarnia morska, która powstała w miejsce obiektu zniszczonego w trakcie Drugiej Wojny Światowej. Latarnia ma 26 m długości i jest uprzystępniona do zwiedzania. Pomiędzy molem, a latarnią, wzdłuż miejskiej plaży rozciąga się Bulwar Jana Szymańskiego. Tą morską aleję utworzono w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym czwartym roku zamieniając starą, uszkodzoną przez huragan.

Bulwar sąsiaduje z Parkiem Nadmorskim, który jest buforem pomiędzy Dzielnicą Portową, a Uzdrowiskową. Przy deptaku wznosi się Pomnik Zaślubin Polski z morzem Bałtyckim. Trzeba podkreślić, iż Kołobrzeg jest najogromniejszym uzdrowiskiem na polskim wybrzeżu. W Kołobrzegu oraz jego okolicach znajdują się źródła wody mineralnej, solanki oraz zasoby borowiny. Kuracjusze przybywają tu zwłaszcza w celu kurowania schorzeń układu oddechowego, krążenia i stawów.

Kołobrzeska plaża jest zaliczana do najbardziej bezpiecznych i najlepiej zagospodarowanych plaż w kraju. Jest rozległa i piaszczysta i ciągnie się od ujścia Parsęty i portu, obok latarni morskiej wzdłuż miasta, do parków dzielnicy sanatoryjnej. Wielbiciele natury mogą udać się do położonego przy granicach miasta Ekoparku Wschodniego na Podczelu, który jest skupiskiem łąkowym i szuwarowym roślinności halofilnej, gdzie rosną słonorośla posiadające tu jedyne stanowisko w Polsce. Utworzono tu także dwa obszary Natura 2000: Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski i Dorzecze Parsęty. Zwolenników dwóch kółek na sto procent zainteresuje wiadomość, że w Kołobrzegu zaczyna się parę tras rowerowych gminy Kołobrzeg i gminy Ustronie Morskie, a także biegnie przez niego międzynarodowy szlak rowerowy R-10. Kompletną ofertę na wakacje dwa tysiące czternaście w Kołobrzegu można znaleźć w serwisie Ruszajwpolske.pl bądź klikając na niżej znajdujące się linki:

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-09 06:22:18
Tagi: Kołobrzeg, uzdrowiska, plażę, wakacje