Schroniskozywiec.pl Portal turystyczny

Dokąd wyjechać na wycieczkę w długi weekend majowy?

Podróże z dzieckiem
Napisał: FuturePR
Na podstawie: FuturePR
Młodzież która szuka większych wrażeń i wakacyjnych zabaw wyszukuje też fraz noclegi krynica morska. Ta w swojej bazie ma dużo atrakcyjnych obiektów, jakie z pewnością zaspokoją żądania tej grupy turystów. Tą samą ofertę proponuje nam też parę innych miejscowości. W tych nadmorskich miastach prócz szerokiej bazy rozrywkowej wyszukamy też dobrą, jeśli weźmiemy pod uwagę spanie. Na przykład sporą ofertę znajdziemy pod hasłem noclegi Mielno, te są na naprawdę dużym poziomie.

Zdecydowanie najstarszym i równocześnie najbardziej cennym obiektem w skansenie jest zrobiony z drewna kościół świętej Barbary z ok. 1700 r., który przeniesiono tu z miejscowości Swornegacie. Podczas odwiedzin w muzeum turyści mogą wziąć udział w wielu pokazach: pracy w kuźni i w tartaku, krycia dachu, mielenia zboża, tłuczenia kaszy, wyrobu plecionek czy też dekoracji wnętrz. Oprócz tego odbywa się tutaj mnóstwo ciekawych imprez religijno – folklorystycznych, między innymi obchody Wielkiego Tygodnia i Bożego Narodzenia oraz Jarmark Wdzydzki. Należy zaznaczyć, że Wdzydze Kiszewskie to również cudowne miejsce na wakacyjny odpoczynek, gdyż dysponuje przeróżną bazą noclegową, gastronomiczną i rekreacyjną.

Na tradycyjny kaszubski obiad trzeba wybrać się do karczmy w dworku obok wejścia do skansenu, gdzie podawane są specjały lokalnej kuchni. Wdzydze Kiszewskie to nie jedyna kaszubska miejscowość, którą należy zobaczyć. Bez wątpienia warto zaplanować wizytę w Chmielnie stanowiącym centrum kaszubskiej ceramiki. Tutejszy warsztat rodziny Neclów działający od ponad stu lat jest uprzystępniany do zwiedzania i do zaproponowania bogaty wybór artykułów ozdobionych w typowym, kaszubskim stylu. Znane są także Kartuzy – stolica Szwajcarii Kaszubskiej.

Miasteczko w sposób szczególny charakteryzuje się kulturą, tradycjami i językiem miejscowej ludności. Najbardziej cennym zabytkiem Kartuz jest zespół klasztorny Kartuzów. Z pierwotnej, gotyckiej formy obiektu zachowały się fragmenty krużganków, refektarz i przebudowane budynki gospodarcze. Atrakcyjnym akcentem jest barokowy dach w kształcie wieka trumny. Dla każdego, kto chce jednak spokojnych wczasów i wyciszenia podczas długich spacerów po tutejszych deptakach proponowane jest wyszukiwanie pod hasłem noclegi Międzyzdroje.

Tu również zazwyczaj zastaniemy artystów polskiej estrady, bowiem w okresie wakacyjnym przebiega tutaj festiwal, na jaki zjeżdżają się wszystkie gwiazdy krajowej telewizji. By w pełni docenić piękno urzekającego krajobrazu Kaszub, trzeba spędzić tu choćby parę dni, a podczas trwania urlopu wdrapać się na wieżę widokową na Wieżycy – najwyższym wniesieniu morenowych Wzgórz Szymbarskich (329 m n.p.m.). Wzgórze to jest objęte ochroną rezerwatową w ramach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Sporą atrakcją przyrodniczą jest również ośmiokilometrowy Jar rzeki Raduni, nazywany potocznie Babim Dołem. Został on objęty ochroną pod postacią rezerwatu krajobrazowego w 1972 r..

Rzeka ma tutaj niezwykle różnorodny przebieg, a sam zakątek wyróżnia się fenomenalnym pięknem. Wybierają na wakacje 2014 Kaszuby należy zaplanować pieszą wędrówkę na terenie wysoczyzny Kępy Redłowskiej w nadmorskiej dzielnicy Gdyni, gdzie ujrzeć można piękny, spadzisty klif i kawałeczek naturalnego lasu bukowego z rosnącym tu jarząbem szwedzkim znajdującym się pod ścisłą ochroną. Jedno z wielu kaszubskich podań mówi, że Bóg tworząc świat, zapomniał o Kaszubach. Skoro jednakże po innych, stworzonych już krainach pozostały przeróżne resztki – morze, jeziora, rzeki, pagórki, doliny, plaże, bory i lasy – użył je, ażeby powstała Szwajcaria Kaszubska, czyli kraina bogata we wszystko.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-12 06:47:54