Schroniskozywiec.pl Portal turystyczny

Czemu służą fotografie z powietrza?

zdjęcia
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Zdjęcia z zlotu ptaka da się wykonać nie tylko z płatowca bądź helikoptera. Przedsiębiorstwa fotograficzne mają na to mnóstwo innych metod. Często tańszych i sprawdzających się lepiej w konkretnych momentach niż aeroplan czy też helikopter. Jako przykład podam wszelakie przeróżne imprezy masowe kiedy to świetnie sprawdzi się balon helowy który bez żadnego problemu potrafi przez wiele godzin unosić się w jednym miejscu i realizować zdjęcia z góry przy pomocy umieszczonego pod nim aparatu cyfrowego. W związku z ciągłą rozbudowę siatki autostrad w naszym kraju oraz wielu dużych inwestycji, prowadzi się niemałą liczbę badań archeologicznych, nakazanych ustawą.

Nic wobec tego dziwnego, iż co jakiś czas o niezwykłych odkryciach z dziedziny historii antycznej będą media głosić. Z całą pewnością nie da się wymienić pojedynczej przyczyny takiego a nie innego patrzenia na świat czy podejścia do świata. Nawet jeśli jakaś rzecz ma wpływ na kolejne wypadki, to jedna osoba inaczej zareaguje na dane sytuacje niż inna. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zareagujemy na sytuację, które można zakwalifikować jako niespodziewane, lecz jednak możliwe. Jak byśmy Jaka byłaby nasza reakcja na coś ogromnie pozytywnego, dajmy na to, wygranie wielkich pieniędzy? A z drugiej strony (jak byśmy sobie dali radę z poważną tragedią, na przykład, tragiczną śmiercią kogoś z rodziny? Nie da się tego przewidzieć.

Dużą rolę w penetrowaniu historia mają zaawansowane zdjęcia z góry - MagicEye - firma, która robi zdjęcia z góry. Przeminęły już pory, gdy badacz starożytności - nieco romantycznie - po zebraniu właściwych informacji, trochę po omacku poszukiwał zabytków. Wielką rolę (poza doświadczeniem badacza) spełniała odrobina fartu, nie bez znaczenia były także skrupulatność, cierpliwość oraz pedantyzm. Dziś archeolog rozporządza bardzo wyrafinowanymi środkami technicznymi, umożliwiającymi poszukiwania. Zdjęć wykonanych tym sposobem używa się w kartografii, w pomiarach geodezyjnych, w nadzorze budowlanym.

Są bardzo pomocne przy budowie rozległych inwestycji. Przy pomocy zdjęć z góry tworzy się dokumentację z przebiegu różnych inwestycji (przykładowo z budowy autostrad i dróg). Korzysta się z nich też w trakcie prac archeologicznych. Zabytki jak też obiekty ciekawe pod względem turystycznym również
fotografia
Napisał: Paul Loebach
Na podstawie: Umbra
uwiecznia się tym sposobem. Dron możemy wykorzystać w lokalizacjach trudno dostępnych.

Tworzy się również tak oszałamiające dokumentalne filmy przyrodnicze. Począwszy od ręcznych detektorów metali, po narzędzia ogromnie posunięte technicznie, jak dla przykładu samolot bezzałogowy i helikoptery stosowane do wykonywania zdjęć z góry. Tego typu fotografie są bardzo przydatne, albowiem ze sterowca widać zwykle wyraźniej. W bardzo wielu kazusach zdjęcia z góry to najwłaściwszy wybieg. Tak jest dla przykładu w archeologii morskiej.

Artefakty które pragniemy odnaleźć często niełatwo jest innym sposobem znaleźć w morskich odmętach. Podobnie jest na ziemi. Archeolog w helikopter ma możność widzieć obszar analiz i dzięki swojemu doświadczeniu umiejscowić nieznane stanowiska archeologiczne.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-12 06:47:56
Tagi: imprezy, fotografia, zdjęcia, Przedsiębiorstwa, historii, kartografia, film, helikopterze