Schroniskozywiec.pl Portal turystyczny

Sudety - aktywny wypoczynek rodzinny

Sudety, góry
Napisał: Katarzyna Matylla
Na podstawie: http://www.flickr.com
Sudety to rejon niezwykle cenny przyrodniczo, a ich najwyższe pasmo zostało objęte ochroną pod postacią Karkonoskiego Parku Narodowego. Najwyższym szczytem jest tutaj Śnieżka (tysiąc sześćset dwa metry nad poziomem morza), na wierzchołku, której znajduje się schronisko oraz budynek mieszczący restaurację i obserwatorium meteorologiczne. Typowym elementem karkonoskiego krajobrazu są kotły polodowcowe o stromych ścianach, urokliwe jeziora górskie, między innymi Mały i Wielki Staw oraz Śnieżne Kotły, a także granitowe skałki o świetnych kształtach i nadzwyczajnych nazwach: Słonecznik, Pielgrzymy, czy też Końskie Łby. Atrakcyjnym mieszkańcem Parku jest muflon – gatunek sprowadzony tu około 100 lat temu z Sardynii i Korsyki. Tym dokładnie są uroki dzieciństwa i wczesnych lat młodości.

Dorośli z kolei wiodą bardzo podobny tryb życia przez cały rok. W okresie letnim są jednak przymuszeni do planowania swoich wczasów gdyż są zobligowani do podania swojemu pracodawcy wybranego przez siebie czasu przeznaczonego na wczasy. Niestety nie mają możliwości tak jak swoje pociechy z dnia na dzień, w ciągu dwóch miesięcy, układać sobie rozpiski leniuchowania i rozrywki. Jednakże wspomniany urlop to bardzo dobra okazja do spędzenia czasu z rodziną i wspólnej zabawy gdzieś daleko od miejsca zamieszkania. Najbardziej znaczącą miejscowością na terenie Sudetów jest Jelenia Góra przyciągająca turystów wspaniałym rynkiem z klasycystycznym ratuszem i kamienicami z siedemnastego i osiemnastego wieku.

Dużą atrakcją są także pozostałości XV- wiecznych murów obronnych z trzema basztami oraz gotyckie i barokowe kościoły. Ponieważ właściciele różnorakiego typu pensjonatów świetnie zdają sobie sprawę z tego, iż znacznie więcej ludzi chce uciec od tradycyjnego obchodzenia Bożego Narodzenia, to coraz więcej moteli i miejsc proponuje nam przeróżnego rodzaju alternatywy odnośnik). Owszem możemy spożyć wigilijne potrawy, słuchać kolęd, ale jednocześnie nie jesteśmy do niczego zmuszani. Co więcej nie ma większego znaczenia dokąd się ostatecznie skierujemy, gdyż zarówno w dużych miastach, jak oraz w niewielkich kurortach mamy szansę wyszukać coś, przez co będziemy mogli oderwać się od tradycji oraz na pewno wypocząć w czasie przeżywania świąt, bez konieczności sporego siedzenia w kuchni. Bolesławiec słynie z ceramiki krzemionkowej.

W trakcie pobytu w miasteczku warto odwiedzić Muzeum Ceramiki, ratusz i kościół Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja będący jedną z najbardziej cennych świątyń na Dolnym Śląsku. Najogromniejszą atrakcją Lubomierza jest Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Trzeba wiedzieć, że to właśnie tutaj nakręcono popularną komedię „Sami Swoi”. Miłośnicy tego filmu z pewnością nie zapomną o wizycie w Muzeum Kargula i Pawlaka, gdzie można zobaczyć płot odgradzający domostwa sąsiadów oraz bardzo dużo innych pamiątek związanych z komedią.

Historia Złotoryi, jak sama nazwa mówi, związana jest ze złotem. Pozostałością po panującej tu od dwunastego do piętnastego wieku gorączce złota jest udostępniona do zwiedzania, kopalnia „Aurelia” wykuta w wulkanicznych skałach. Warto też zaglądnąć do Muzeum Złota. Miejscowość bardzo się ożywia podczas Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota. Podczas pobytu w Złotoryi należy również zobaczyć rynek z neorenesansowym ratuszem i kamienicami oraz pozostałości murów obronnych z 20-metrową Basztą Kowalską, z której roztacza się niesamowita panorama miasteczka. Do Grodźca zwiedzający zjeżdżają na turnieje rycerskie rozgrywane na tutejszym zamku. Z tego rodzaju imprez słynął również Lwówek Śląski, któremu popularności przydawał również pierwszy w Polsce browar. Prócz tego miasteczko może się pochwalić romańsko – gotyckim kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, murami miejskimi z dwoma wieżami bramnymi: Bolesławiecką i Lubańską oraz rynkiem z renesansowymi kamieniczkami i ratuszem.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-12 06:47:56
Tagi: parki, Śnieżka, Boże Narodzenie