Schroniskozywiec.pl Portal turystyczny

Bieszczady - doskonały pomysł na urlop dla aktywnych

Tatry
Napisał: Szift
Na podstawie: www.flickr.com
Gdy pomyślimy o Bieszczadach, oczom naszej wyobraźni ukazują się subtelne grzbiety górskie, zarośnięte kołyszącymi się łąkami. Połoniny to charakterystyczny i unikatowy w skali kraju element bieszczadzkiego pejzażu. Są one usytuowane powyżej linii lasów, dlatego też każdy turysta może do woli rozkoszować się tutejszymi cudownymi pejzażami. Bieszczady charakteryzują się nie tylko przepięknymi widoczkami, ale także jedyną w swoim rodzaju dziką przyrodą. W karpackiej puszczy mieszkają niedźwiedzie brunatne, watahy wilków, wspaniałe jelenie karpackie i trzymające się z dala zachwycające żubry i rysie.

Do najbardziej atrakcyjnych ptaków należą: jarząbek – krewniak kuropatwy, imponujący orzeł przedni a także puszczyk uralski, uznawany za relikt epoki lodowcowej. Uważa się, że na terenie Europy żyje wyłącznie 600-800 par tych niesamowicie pięknych osobników. Wśród zwierząt oswojonych trzeba zwrócić uwagę na górskie konie huculskie. W przeszłości te malutkie, niemniej jednak wyjątkowo odporne i mocne zwierzęta były niezwykle pomocne przy transporcie i pracy w nieprzyjaznych górskich warunkach. Rasa huculska po długim okresie zapomnienia współcześnie znowu staje się znana, a w bieszczadzkich stadninach pojawia się coraz więcej tych pięknych koników (więcej - link źródłowy).

Zakopane zimą
Napisał: Greger Ravik
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wakacje w Zakopanym zarówno latem, jak i zimą są w stanie zapewnić bardzo dużo miłych i niezatartych przeżyć (w serwisie http://ruszajwpolske.pl więcej informacji). Można tam posmakować typowych góralskich potraw, a między innymi ziemniaki z kapustą czy prawdziwy przysmak dla klimatu górskiego – kozie sery. Najchętniej spożywanym mięsem jest głównie baranina. Poza aspektem kulinarnym, warto jest przyjechać na urlop w górach ze względu na fantastyczne krajobrazy, czyściutkie powietrze oraz niekończące się szlaki turystyczne wiodące przez wzniesienia i doliny. Teren, który charakteryzuje się najogromniejszymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym trzecim roku objęty został ochroną w postaci Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Do najbardziej cennych skarbów kultury materialnej Bieszczad, należą zabytkowe cerkwie. Istnieje tutaj Szlak Architektury Drewnianej, prowadzący do kilkunastu prawosławnych świątyń. Tutejsze cerkwie to prawdziwe perły architektoniczne, będące świadectwem dziejów kulturowych. W zachodniej części Bieszczad, która zamieszkana była przez Łemczyków, cerkwie są trójdzielne i charakteryzują się wąskimi kopułami. Przykładami stylu łemkowskiego są świątynie w Rzepedzi, Turzańsku i Radoszycach.

Charakterystyczną cechą cerkwi bojkowskiej są przysadziste kopuły, a dzieło budownictwa tego rodzaju podziwiać możemy w Smolniku. Huculskie i ukraińskie wpływy przejawiają się w krzyżowym planie świątyń, wzniesionych w Hoszowie i Bystrem. Szczególną uwagę należy zwrócić również na cerkwie w Żłobku, Równi, Michniowcu i Czarnej, w których zachował się oryginalny ikonostas. Internet umożliwia bycie w stałym kontakcie z człowiekiem rezerwującym nocleg, obejrzenie położenia obiektu na mapie oraz obejrzenie fotografii obiektu na zewnątrz i w środku, co wspomaga dokonanie wyboru. Taka alternatywa dokonywania rezerwacji jest o wiele szybsza niż wcześniej wymienione i często kosztuje od nich znacznie mniej.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-23 08:06:44
Tagi: góry, zwierzęta