Schroniskozywiec.pl Portal turystyczny

Wakacje 2014 nad morzem

Wakacje 2013
Polska na weekend czy też na wczasy staje się dla niektórych ludzi, w dużej mierze cudzoziemców, miejscem gdzie można wypocząć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Przez nasz kraj przebiegają tysiące szlaków turystycznych w poszczególnych regionach. Każdy region jest wyjątkowy i przyciąga do siebie różnymi atrakcjami, które warto uwzględnić na swojej liście planując wakacje 2014! Swą wędrówkę po mieście trzeba zacząć od Drogi Królewskiej – głównej trasy turystycznej w Gdańsku.

Prowadzi ona od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez Katownię, Złotą Bramę, ul. Długą z imponującą kamienicą Uphagena, aż po Długi Targ, będący reprezentacyjną ulicą Gdańska. Długi Targ biegnie przez środek Starego Miasta i funkcjonuje, jako miejski rynek. Pośród licznych obiektów znajdujących się przy Długim Targu, wymienić warto ceglany, gotycko – manierystyczny Ratusz z czternastego wieku, Fontannę Neptuna, późnogotycki Dwór Artusa będący siedzibą bractw kupieckich, Bramę Zieloną w stylu manieryzmu niderlandzkiego będącą oddziałem Gdańskiego Muzeum Narodowego, a także manierystyczne i barokowe kamienice patrycjuszowskie, które pomimo wielu zniszczeń wojennych zachowały fragmenty pierwotnej architektury i dekoracji rzeźbiarskiej.

Trzeba podkreślić, że w tutejszych kamienicach przebywali najwięksi polscy królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, August II i Stanisław Leszczyński. Charakterystycznym elementem panoramy Gdańska jest zabytkowy Żuraw nad Motławą z XV w. – najstarszy w Europie zachowany dźwig portowy.

Obecnie w Żurawiu mieści się oddział Centralnego Muzeum Morskiego, do którego warto się wybrać planując urlop 2014. Dla każdego, kto pragnie jednak spokojnych wakacji i wyciszenia podczas licznych spacerów po tutejszych trasach spacerowych proponowane jest wyszukiwanie pod hasłem noclegi Międzyzdroje. Tu także często spotkamy gwiazdy naszej estrady, ponieważ w okresie wakacyjnym odbywa się tutaj festiwal, na jaki przyjeżdżają wszystkie gwiazdy polskiej telewizji.

Pośród najistotniejszych imprez organizowanych w Świnoujściu wyróżnić należy Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej „FAMA”, Międzynarodowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”, Plażowe Mistrzostwa Polski w Budowaniu Czegoś z Piasku. Do najbardziej cennych przyrodniczo obszarów w rejonie Świnoujścia należą: rezerwat Karsiborska Kępa na wyspie Karsibór gdzie mieszka około sto czterdzieści gatunków ptaków, florystyczny rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie gdzie ochroną objęto kawałek wielogatunkowego lasu liściastego ze stanowiskami długosza królewskiego i wiciokrzewu pomorskiego, Delta wsteczna Świny z wieloma unikatowymi gatunkami roślin, między innymi zbiorowiskami solniskowymi, szuwarami kłociowymi i wielopostaciowymi szuwarami trzcinowymi, a także wydma szara i wydma biała usypana wzdłuż brzegu morskiego, między innymi na Półwyspie Przytorskim, z typowymi dla nich gatunkami roślin. Na omawianym obszarze występuje również mnóstwo pomników przyrody, przede wszystkim stare dęby i cisy. Podczas pobytu w Świnoujściu należy wybrać się na piechotę lub rowerem do pobliskich niemieckich kurortów przez graniczne przejście Świnoujście – Ahlbeck.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-28 07:27:27
Tagi: turystyka, Gdańsk, zabytki