Schroniskozywiec.pl Portal turystyczny

Atrakcje turystyczne Warmii i Mazur

Jezioro, Mazury
Napisał: evoonia
Na podstawie: http://www.flickr.com
Teren Warmii i Mazur bardzo często określamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, aczkolwiek jest on znacznie bogatszy w jeziora, aniżeli sugeruje to jego przydomek. Na terenie Warmii i Mazur doliczono się z grubsza dwóch tysięcy jezior. Ich charakterystyczne położenie, urozmaicona linia brzegowa i otoczenie niepowtarzalnej natury spowodował, że stworzono tu kompleksowo zaopatrzony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie powinno się poświęcić dziesięć dni. Podkreślić należy fakt, iż w regionie mieści się najpotężniejsze polskie jezioro: Śniardwy. Należy jednak zauważyć, że wcale nie będziemy od razu musieli wybierać się za granicę, aby móc po prostu zorganizować dla siebie wakacje w ładnej okolicy – przecież sama Polska także ma w tej kwestii do zaoferowania szereg najróżniejszych możliwości. Z pewnością będzie to dla nas świetna propozycja, ponieważ tego typu wakacje w Polsce noclegi w wielu przypadkach są znacznie tańsze niż te za granicą, a z drugiej strony nawet odrobinę nie ustępują im pod względem samej jakości.

Dodatkowo Polska jest po prostu bardzo zróżnicowanym krajem w którym możemy znaleźć całe mnóstwo ciekawych miejsc na takie wakacje, niezależnie nawet od tego, jakie tak właściwie są w tej kwestii nasze indywidualne preferencje. Najznaczniejszą popularnością cieszą się oczywiście góry oraz wybrzeża Morza Bałtyckiego, i to właśnie owymi okolicami dobrze będzie zainteresować się już na samym początku. Mazury ewidentnie są krainą ciszy i spokoju, malowniczych krajobrazów. Nie ma tu ogromnych zakładów przemysłowych, dzięki temu powietrze jest czyste, a północno-wschodni kres Polski zwie się Zielonymi Płucami Polski. Mazury obfitują też w zabytki historyczne, głównie z I i II wojny światowej, ale nie tylko. Mieszkańcy są otwarci, gościnni, a mazurskie miejscowości obfitują w atrakcje turystyczne – bardzo często są organizowane tutaj imprezy na skalę Polski. Mazury nominowane były również w konkursie na
Zachód słońca nad jeziorem
Napisał: Toni Saarenpää
Na podstawie: http://www.flickr.com
7 Nowych Cudów Natury.

To wszystko czyni Mazury idealnym terenem na wypoczynek i rekreację. Miastem stołecznym województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Nazywany jest częstokrotnie „miastem na jeziorach”, ponieważ w jego granicach administracyjnych mieści się piętnaście jezior. Do najważniejszych atrakcji Olsztyna można zaliczyć: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się istotnym ośrodkiem kulturalnym dzięki odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego.

Na terenie Warmii i Mazur znajduje się sporo innych cudownych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych a także miejscowości z cennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważane są Mikołajki. Każdego, kto odpoczywa w Mikołajkach, oczarowują przytulne uliczki obsadzone domkami rybackimi a także marina. Życie towarzyskie toczy się tu przede wszystkim na deptaku rozciągającym się wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach odbywają się regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to jednak jedyne miejsce, gdzie odbywają się wystrzałowe, letnie festiwale muzyczne.

Należy udać się także do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” oraz na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie. Dlaczego w tym roku nie popróbować czegoś niezwykle świeżego i nie wybrać się przykładowo do nieznanego dotąd miejsca w Polsce oraz zaskoczyć wszystkich przyjaciół wspaniałymi zdjęciami z niesamowitych miejsc? Ważne jest jednak, by po dotarciu na miejsce cieszyć się absolutnym komfortem, szczególnie po długiej, wymagającej odpoczynku podróży. Aby móc cieszyć się absolutnym spokojem po dotarciu na miejsce, najlepiej przed wyjazdem wpisać w wyszukiwarkę na przykład Polska w weekend, znaleźć najkorzystniejszą ofertę i wyszukać dobry i niedrogi nocleg. Dużo w kwestii wybrania pokoju w odpowiednim kurorcie zależy tutaj od indywidualnych wymogów,jak również od nawyków klientów. Czy priorytetem jest dla nich tutaj promocyjna cena czy może bardziej wygoda i fenomenalny standard usług? W rejonie warmińsko - mazurskim swą obecność intensywnie zaznaczyli Krzyżacy, pozostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte zobaczenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Dużą atrakcją historyczną są także grunwaldzkie pola, gdzie w 1914 r. wojska polsko – litewskie pod wodzą Jagiełły, osiągnęły rewelacyjne zwycięstwo nad wojskiem Zakonu Krzyżaków. Każdego roku, 15 lipca organizowana jest tutaj inscenizacja wielkiej walki, na którą przybywają bractwa rycerskie z całego starego kontynentu i niezliczone zastępy widzów. Zwolenników dziejów II Wojny Światowej z pewnością zainteresuje wizyta w Gierłoży, gdzie zlokalizowany jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-11-03 07:53:13
Tagi: jeziora, mazury, zabytki historyczne, zamki