Schroniskozywiec.pl Portal turystyczny

Bieszczady

Niełatwo mówić o Bieszczadach inaczej, niż o miejscu fascynującym, zagadkowym i całkowicie czarującym swym ekspresyjnym pięknem. Kraina ta jest idealną ofertą dla osób szukających oddechu od codziennego hałasu i miejsca na niezapomniane wakacje 2014.

Bieszczady
Napisał: Yadis-Art
Na podstawie: www.flickr.com
Kiedy pomyślimy o Bieszczadach, oczom naszej wyobraźni pokazują się subtelne grzbiety górskie, zarośnięte kołyszącymi się łąkami. Połoniny to specyficzny i niepowtarzalny w skali kraju element bieszczadzkiego pejzażu. Są one zlokalizowane powyżej linii lasów, w związku, z czym każdy wędrowiec może do woli zachwycać się tutejszymi fantastycznymi krajobrazami.Do najbardziej popularnych bieszczadzkich połonin należą Połonina Wetlińska z cudownym schroniskiem Chatką Puchatka oraz sąsiadująca z nią Połonina Caryńska. Z ich szczytów, jak również z Tarnicy – najwyższego wzniesienia w Bieszczadach (tysiąc trzysta czterdzieści sześć metrów nad poziomem morza), w bezchmurne dni ujrzeć można oddalone o ponad dwieście kilometrów mikroskopijne łańcuchy Tatr.

Bieszczady charakteryzują się nie tylko przepięknymi widoczkami, ale również unikalną dziką przyrodą. W karpackiej puszczy mieszkają niedźwiedzie brunatne, watahy wilków, postawne jelenie karpackie i trzymające się z dala zachwycające żubry i rysie. Do najbardziej atrakcyjnych ptaków należą: jarząbek – krewniak kuropatwy, okazały orzeł przedni a także puszczyk uralski, uznawany za relikt epoki lodowcowej. Przypuszcza się, że na obszarze Europy żyje tylko 600-800 par tych niezwykle ślicznych osobników. Wśród zwierząt oswojonych powinno się zwrócić uwagę na górskie konie (sprawdź co oferuje hodowla koni sportowych) huculskie. W przeszłości te malutkie, aczkolwiek wyjątkowo odporne i silne zwierzęta były niesłychanie pomocne przy transporcie i pracy w niekorzystnych górskich warunkach. Rasa huculska po długim okresie zapomnienia aktualnie znowu staje się sławna, a w bieszczadzkich stadninach pojawia się coraz więcej tych uroczych koników (szerzej o tym - tutaj). Obszar, który cechuje się największymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym trzecim roku objęty został ochroną w postaci Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Do najcenniejszych skarbów kultury materialnej Bieszczad, należą zabytkowe cerkwie. Istnieje tutaj Szlak Architektury Drewnianej, prowadzący do kilkunastu prawosławnych świątyń. Tutejsze cerkwie to prawdziwe perełki architektoniczne, będące świadectwem dziejów kulturowych. W zachodniej części Bieszczad, która zamieszkana była przez Łemczyków, cerkwie są trójdzielne i charakteryzują się smukłymi kopułami. Przykładami stylu łemkowskiego są świątynie w Rzepedzi, Turzańsku i Radoszycach. Charakterystyczną cechą cerkwi bojkowskiej są przysadziste kopuły, a dzieło budownictwa tego rodzaju podziwiać możemy w Smolniku. Huculskie i ukraińskie wpływy przejawiają się w krzyżowym planie świątyń, wzniesionych w Hoszowie i Bystrem. Szczególną uwagę warto zwrócić także na cerkwie w Żłobku, Równi, Michniowcu i Czarnej, w których zachował się oryginalny ikonostas.

Wśród najciekawszych bieszczadzkich miejscowości wyróżnić powinno się Lesko, określane bramą Bieszczad. W mieście o niesłychanie bogatej, wielokulturowej przeszłości mieści się bardzo dużo ciekawych obiektów: zamek magnackiego rodu Kmitów z XVI w., elektryczny ratusz, gotycki kościół Nawiedzenia Najświętsze Marii Panny z XVII w., synagoga z XVIII w. i jeden z najstarszych kirkutów w naszym kraju. Warto także odwiedzić miejscowości uzdrowiskowe. Należy do nich Komańcza – otoczona górami i charakteryzująca się leczniczym mikroklimatem i występowaniem źródeł wód mineralnych (źródłowe informacje dotyczące Bieszczad). Ciekawostką jest fakt, że w tutejszym klasztorze na zesłaniu był prymas kardynał Wyszyński. W Komańczy mieści się też cerkiew oraz kilka starych łemkowskich zagród. Innym znanym bieszczadzkim uzdrowiskiem jest Polańczyk położony nad Jeziorem Solińskim. Charakteryzuje go malownicze położenie, dobrze przyszykowana baza sportowo - rekreacyjna, a także sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Jezioro Solińskie nazywane także Bieszczadzkim Morzem, powstało w wyniku budowy zapory na rzecze San. Zalew urzeka wczasowiczów niezwykle malowniczym położeniem, urozmaiconą linią brzegową oraz krystalicznością wód i otaczającej je przyrody.


Napisał: k.s.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 13:11:06
Tagi: zwierzęta, góry, jeziora, Tatry, zamki, Bieszczady, uzdrowiska