Schroniskozywiec.pl Portal turystyczny

Dlaczego warto pojechać na wakacje do Wielkopolski?

Każdy, kto pragnąłby odbyć wędrówkę do miejsc, gdzie zaczęły się dzieje państwa polskiego, musi zaplanować chociażby długi weekend w Wielkopolsce lub wybrać ten rejon na wakacje dwa tysiące czternaście. Niesamowite odkrycia dokonane przez archeologów na tym rejonie przyczyniły się do znacznego poszerzenia znajomości historii Polski. Prawdopodobnie, że dzięki dalszym badaniom poznamy jeszcze bardzo dużo ciekawych szczegółów o tym obszarze.

Bazylika sanktuarium, Licheń
Napisał: Arcadiuš
Na podstawie: http://www.flickr.com
Do najważniejszych wielkopolskich miast należą Poznań i Gniezno. Poznań to miasto stołeczne Wielkopolski i jednocześnie ważne centrum gospodarcze, handlowe, naukowe, kulturowe i turystyczne zachodniej części kraju. W sercu cudnej, poznańskiej starówki mieści się Stary Rynek z renesansowym ratuszem, z którego wieży trykają się koziołki, będące jednym z paru symboli miasta. W ratuszu jest Muzeum Historii Miasta Poznania.Oprócz tego przy Starym Rynku są ślicznie odrestaurowane kupieckie kamienice, Studzienka Bamberki, ładne fontanny, a także barokowy kościół farny pod wezwaniem świętego Stanisława. Najstarszą częścią Poznania jest Ostrów Tumski. Wznosi się tutaj fantastyczna katedra pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła. Miejsce to stanowi kolebkę państwa polskiego i Kościoła, jak również nekropolię Piastów: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela i Przemysła II. W podziemiach bazyliki do dzisiaj uchowały się relikty przedromańskie i romańskie. W Poznaniu trzeba również zobaczyć kompleks wypoczynkowy naokoło jeziora Malta i Nowe Zoo. Najcenniejszym zabytkiem Gniezna jest bazylika archikatedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia, w której odbywała się koronacja polskich królów jest prawdziwym skarbem o skali europejskiej. Na wyjątkową uwagę zasługują nadzwyczaj cenne Drzwi Gnieźnieńskie opowiadające historię życia św. Wojciecha oraz jego relikwie, umieszczone w prezbiterium, we wczesnobarokowym relikwiarzu. Kalisz określany jest najstarszym miastem w Polsce, gdyż wzmiankowano o nim już w II wieku naszej ery. Do najcenniejszych zabytków Kalisza należą: kościół ojców franciszkanów z relikwiami błogosławionej Jolenty, katedra św. Mikołaja i Państwowy Teatr imienia Wojciecha Bogusławskiego.

Wśród innych atrakcyjnych wielkopolskich miejscowości (ruszajwpolske.pl/wojewodztwa/wielkopolskie/noclegi/12,index.html) trzeba wymienić Kórnik ze wspaniałą siedzibą Działyńskich, w której zgromadzono bogate zbiory biblioteczne i pamiątki narodowe. Kórnicki zamek otoczony jest Arboretum, z najbardziej bogatą w naszym państwie kolekcją drzew i krzewów (około trzy tysiące gatunków i odmian). Należy również zaglądnąć do Rogalina, gdzie znajduje się późnobarokowo – klasycystyczna rodowa rezydencja Raczyńskich, ze rewelacyjną kolekcją malarstwa polskiego i europejskiego. Do pałacu przylega park francuski i angielski z pomnikowymi dębami. W nieodległym Puszczykowie odwiedzić można nadzwyczaj fascynujące muzeum, które mieści się w domu, w którym mieszkał słynny pisarz i podróżnik Arkady Fiedler. Zgromadzono tam dzieła autora i pamiątki z jego ekspedycji. W Szreniawie znajduje się inny atrakcyjny obiekt muzealny – Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego, które na swoim terenie ma około dwadzieścia tysięcy okazów. Nie można ominąć także Ostrowa Lednickiego, gdzie obejrzeć można kawałki palatium Mieszka I. Punktem obowiązkowym jest również Wielkopolski Park Etnograficzny wsi wielkopolskiej w Dziekanowicach nad brzegiem Jeziora Lednickiego. Do innych wielkopolskich fascynujących skansenów należą: Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, Skansen w Russowie, Skansen w Mrówkach, Skansen Pszczelarski w Swarzędzu, Skansen w Wolsztynie i Skansen Miniatur w Pobiedziskach. W trakcie pobytu w Wielkopolsce należy zobaczyć też pałac w Racocie ze słynną Stadniną Koni, pałac w Pawłowicach ze cudownym, w dużej mierze oryginalnym wyposażeniem, zamek w Rydzynie z bogatym wystrojem sztukatorskim i rzeźbiarskim, zespół pałacowo – parkowy w Czerniejewie oraz dwór w Koszutach urządzony w sposób dający wyobrażenie, iż ktoś tutaj mieszka. Jeżeli udamy się na poszukiwanie śladów bytności Adama Mickiewicza w regionie wielkopolskim, trafimy na pałac w Śmiełowie, gdzie wieszcz przebywał w tysiąc osiemset trzydziestym pierwszym roku. Na pamiątkę jego bytności wykonano tu poświęcone mu muzeum. Uroczym zabytkiem utrzymanym w stylu francuskiego renesansu jest zamek w Gołuchowie. Obiekt okala park o charakterze arboretum, a niedaleko mieści się jedyna w Wielkopolsce zagroda żubrów. Naszej uwadze nie może ujść też przecudowny pałac myśliwski w Antoninie wzniesiony dla rodziny Radziwiłłów. Dwa razy przebywał tu Fryderyk Chopin i ażeby upamiętnić te odwiedziny corocznie odbywa się tutaj festiwal „Chopin w barwach jesieni”.

Pośród najistotniejszych wielkopolskich miejsc pielgrzymkowych wyróżnić możemy zwłaszcza sanktuarium w Licheniu, gdzie jest cudowny obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Do najbardziej znaczących obiektów w Licheniu należą bazylika, kościół pw. św. Doroty, kamienna Golgota i pomnik Jana Pawła Drugiego. W sanktuarium stworzono mnóstwo cudownych alejek z kapliczkami i pomnikami o charakterze religijnym. Innymi popularnymi miejscami pielgrzymkowymi są: Kalwaria Skulska z Droga Krzyżową, Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, Bazylika na świętej Górze koło Gostynia, Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej, Droga Krzyżowa w Ujściu i Kolegiata w Szamotułach. W Wielkopolsce znajduje się również wiele uroczych zrobionych z drewna kościołów, między innymi w Tarnowie Pałuckim, Słopanowie, Bralinie, Wierzenicy, Wełnie, Dolsku, Gułtowych i Słupcy.

Najbardziej cennym przyrodniczo regionem w Wielkopolsce (polecamy) jest Wielkopolski Park Narodowy, który powstał w celu ochrony polodowcowego krajobrazu. Podsumowaniem wszystkich cennych walorów naturalnych Parku jest Ośrodek Muzealno – Dydaktyczny Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach.


Napisał: k.s.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 13:11:08