Schroniskozywiec.pl Portal turystyczny

Doskonałe wczasy na Kaszubach

Jeśli byśmy chcieli zaznaczyć precyzyjne granice krainy kaszubskiej, najprawdopodobniej zadanie to się nie powiedzie. Kaszuby to region kulturalny, a nie historyczny, więc nie możemy z całkowitą pewnością ustalić, gdzie sięgają.
Jedno nie podlega niemniej jednak dyskusji – na ich obszarze znajdują się jedne z najpiękniejszych zakątków w naszym kraju: plaże, lasy i jeziora. Nadzwyczaj bogata jest tutejsza kultura materialna, której nieodzownym symbolem i istotą jest Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Krajobraz, Kaszuby
Napisał: Szymon Nitka
Na podstawie: http://www.flickr.com
Nadzwyczaj rozległy i posiadający niezliczoną ilość atrakcji najstarszy polski skansen, położony jest w ślicznym miejscu nad Jeziorem Gołuń. Jego dzieje sięgają tysiąc dziewięćset szóstego roku, gdy Teodor i Izydora Gulkowscy umieścili w XVIII-wiecznej chałupie podcieniowej kupionej od zamożnego chłopa, pierwsze kaszubskie pamiątki. Ich celem było nie tylko zachowanie okazów, ale również kultywowanie kaszubskich zwyczajów i rzemiosła.

Niezwykle zasłużeni twórcy skansenu spoczywają obecnie na wzgórzu, na terenie muzeum. Współcześnie obiekt zajmuje dwadzieścia dwa hektary i gromadzi niezliczoną ilość cennych, kaszubskich zabytków. Można tu podziwiać między innymi zagrody, dworki szlacheckie, założenia dworskie, chałupy, wiejską szkołę, kościół, tartak, kuźnię oraz dwa wiatraki z 1876 r. (koźlak i holender). Wszystkie wnętrza zaopatrzono w tradycyjne sprzęty. Utworzono również bardzo dużo wystaw tematycznych.

Zdecydowanie najstarszym i zarazem najcenniejszym obiektem w skansenie jest wykonany z drewna kościół świętej Barbary z około tysiąc siedemsetnego roku, który przeniesiono tu z miejscowości Swornegacie. W trakcie odwiedzin w muzeum turyści mogą wziąć udział w wielu pokazach: pracy w kuźni i w tartaku, krycia dachu, mielenia zboża, tłuczenia kaszy, wyrobu plecionek czy też dekoracji wnętrz. Oprócz tego odbywa się tutaj mnóstwo ciekawych imprez religijno – folklorystycznych, między innymi obchody Wielkiego Tygodnia i Bożego Narodzenia oraz Jarmark Wdzydzki. Należy zaznaczyć, że Wdzydze Kiszewskie to także cudowne miejsce na wakacyjny odpoczynek, bowiem dysponuje przeróżną bazą noclegową, gastronomiczną i rekreacyjną. Na tradycyjny kaszubski obiad należy wybrać się do karczmy w dworku obok wejścia do skansenu, gdzie serwowane są specjały lokalnej kuchni.

Wdzydze Kiszewskie to nie jedyna kaszubska miejscowość, którą trzeba zwiedzić. Na pewno trzeba zaplanować wizytę w Chmielnie stanowiącym centrum kaszubskiej ceramiki. Tutejszy warsztat rodziny Neclów funkcjonujący od ponad 100 lat jest uprzystępniany do zwiedzania i proponuje bogaty wybór produktów ozdobionych w charakterystycznym, kaszubskim stylu. Znane są również Kartuzy – stolica Szwajcarii Kaszubskiej. Miasteczko w sposób szczególny charakteryzuje się kulturą, tradycjami i językiem miejscowej ludności. Najbardziej cennym zabytkiem Kartuz jest zespół klasztorny Kartuzów. Z pierwotnej, gotyckiej formy obiektu uchowały się fragmenty krużganków, refektarz i przebudowane budynki gospodarcze. Ciekawym akcentem jest barokowy dach w kształcie wieka trumny.

By całkowicie docenić piękno bajecznego krajobrazu Kaszub, trzeba spędzić tu chociażby parę dni, a podczas trwania urlopu wdrapać się na wieżę widokową na Wieżycy – najwyższym wniesieniu morenowych Wzgórz Szymbarskich (329 m n.p.m.). Wzgórze to jest objęte ochroną rezerwatową w ramach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Sporą atrakcją przyrodniczą jest także ośmiokilometrowy Jar rzeki Raduni, nazywany potocznie Babim Dołem. Został on objęty ochroną pod postacią rezerwatu krajobrazowego w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym drugim roku. Rzeka ma tutaj niezwykle zróżnicowany przebieg, a sam zakątek charakteryzuje się fenomenalnym pięknem. Wybierają na wakacje dwa tysiące czternaście Kaszuby warto zaplanować pieszą przechadzkę na terenie wysoczyzny Kępy Redłowskiej w nadmorskiej dzielnicy Gdyni, gdzie zobaczyć można niezwykły, spadzisty klif i fragment naturalnego lasu bukowego z rosnącym tu jarząbem szwedzkim znajdującym się pod ścisłą ochroną.

Jedno z wielu kaszubskich podań głosi, że Bóg tworząc świat, zapomniał o Kaszubach. Skoro niemniej jednak po innych, stworzonych już krainach zostały najróżniejsze resztki – morze, jeziora, rzeki, pagórki, doliny, plaże, bory i lasy – użył je, ażeby powstała Szwajcaria Kaszubska, czyli kraina bogata we wszystko.

Sporo ciekawych informacji oraz opcji noclegowych można znaleźć pod adresem http://www.ruszajwpolske.pl/regiony/kaszuby/noclegi/10,index.html.
Napisał: k.s.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 13:11:07
Tagi: zabytki