Schroniskozywiec.pl Portal turystyczny

Na odpoczynek dwa tysiące czternaście nad morzem - wybierz Świnoujście

Świnoujście jest jedynym polskim miastem, usytuowanym na wyspach: Wolin, Uznam i Karsibór oraz na kilkudziesięciu (razem 44) malutkich, niezamieszkanych wysepkach. Świnoujście leży nad rzeką Świną i Morzem Bałtyckim. Ma status popularnej miejscowości rekreacyjnej i uzdrowiska, chętnie wybieranego na wakacje nad morzem Bałtyckim. Świnoujście to również znaczący port morski ze stałymi połączeniami z duńską wyspą Bornholm oraz Szwecją.

Świnoujście, latarnia
Napisał: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
Chwałą Świnoujścia jest piaszczysta plaża o długości mniej więcej dziesięciu kilometrów (3,7 km na wyspie Uznam oraz 6 km na wyspie Wolin) i szerokości osiągającej 130 m.. Plaża stale się poszerza na skutek cofania się morza, czego rezultatem są także płytkie kąpieliska.

W sezonie letnim bałtyckie wody w okolicy Świnoujścia są zaliczane do najbardziej ciepłych w naszym kraju. Trzeba także wspomnieć, że świnoujska plaża na wyspie Uznam corocznie zdobywa certyfikat „błękitnej flagi”, co oznacza, że spełnia ona wysokie wymogi dotyczące, jakości i bezpieczeństwa. Tutejsze wybrzeże jest znakomicie zagospodarowane – na urlopowiczów czekają takie atrakcje jak: zjeżdżalnie wodne, trampoliny, motorówki z pontonami, skutery wodne i paralotnie. Świnoujski port ma do zaproponowania też rejsy statkami białej floty.Świnoujście wzbudza zachwyt przede wszystkim architekturą charakterystyczną dla nadmorskich miast. Możemy podziwiać tutaj zabytkowe budowle portowe i kamienice. W mieście mieszczą się dwa układy urbanistyczne: śródmieścia z lat 20. XVIII w. oraz dzielnicy nadmorskiej z lat 40. XIX w. położonej pomiędzy świnoujską promenadą a osłaniającym ją od śródmieścia zabytkowym Parkiem Zdrojowym, w którym rosną unikalne okazy drzew śródziemnomorskich. Wspomniana promenada to miejsce słynne pośród wycieczkowiczów. Znajdują się tutaj punkty gastronomiczne, kawiarnie, puby, ogródki piwne, muszla koncertowa i kasyno.

Do najistotniejszych obiektów Świnoujścia należą w szczególności: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z 1904 r., która aktualnie działa, jako punkt widokowy i kawiarnia, zespół fortów twierdzy Świnoujście, pensjonat „Posejdon”, willa ryglowa z 1912 r. oraz dawna stocznia z lat 1897-1903 przy Wybrzeżu Władysława IV (Basen Północny) (więcej na ruszajwpolske.pl).

Pośród obiektów sakralnych trzeba wymienić kościół filialny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z piętnastego wieku, kościół parafialny Najświętszego Serca Jezusa, kościół Chrystusa Króla, neogotycki kościół „Stella Maris” oraz cmentarz ewangelicki. Pośród historycznych obiektów związanych z portem morskim trzeba zobaczyć: basen U-Bootów na wyspie Karsibór – dawna baza promów wojskowych i miejsce postoju U-Bootów, Brama Zachodniego Kompleksu Fortecznego, jak również Falochron Zachodni i Wschodni.

Fantastyczna panorama Świnoujścia roztacza się z galerii widokowej znajdującej się na najwyższej w Polsce latarni morskiej (68 m). Atrakcyjnym miejscem jest też Muzeum Rybołówstwa Morskiego zlokalizowanym w dawnym ratuszu z 1805 r. na Placu Rybaka. Stworzono tutaj ekspozycję poświęconą historii miasta i prezentującą stare przyrządy nawigacyjne, zbiory etnograficzne oraz kolekcję ryb i muszli. W części portowej znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Egzotycznych Ryb Mrożonych.

Status uzdrowiska Świnoujście zyskało w wyniku wykrycia na jego obszarze źródeł leczniczej solanki i w konsekwencji wybudowania właściwych urządzeń przyrodoleczniczych. W tutejszych sanatoriach leczy się głównie choroby układu krążenia. Można tu skorzystać z leczniczych masaży, okładów z borowiny i kąpieli solankowych. Nic, więc zadziwiającego, że Świnoujście pobija rekordy, jeśli chodzi o rezerwacje na odpoczynek 2014 (Świnoujście - oferty).

Wśród najważniejszych imprez organizowanych w Świnoujściu wyróżnić trzeba Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej „FAMA”, Międzynarodowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”, Plażowe Mistrzostwa Polski w Budowaniu Czegoś z Piasku.

Do najbardziej cennych przyrodniczo obszarów w rejonie Świnoujścia należą: rezerwat Karsiborska Kępa na wyspie Karsibór gdzie mieszka mniej więcej 140 gatunków ptaków, florystyczny rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie gdzie ochroną objęto fragment wielogatunkowego lasu liściastego ze stanowiskami długosza królewskiego i wiciokrzewu pomorskiego, Delta wsteczna Świny z wieloma rzadkimi gatunkami roślin, m.in. zbiorowiskami solniskowymi, szuwarami kłociowymi i wielopostaciowymi szuwarami trzcinowymi, a także wydma szara i wydma biała usypana wzdłuż brzegu morskiego, m.in. na Półwyspie Przytorskim, z typowymi dla nich gatunkami roślin. Na omawianym obszarze występuje też wiele pomników przyrody, przede wszystkim stare dęby i cisy. W trakcie pobytu w Świnoujściu warto wybrać się pieszo albo rowerem do pobliskich niemieckich kurortów przez graniczne przejście Świnoujście – Ahlbeck.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 13:11:07