Schroniskozywiec.pl Portal turystyczny

Gdzie korzystnie zabukować pokoje we Władysławowie

Władysławowo to znaczny port rybacki, znany ośrodek odpoczynkowy oraz turystyczna baza dla wczasowiczów organizujących odpoczynek nad morzem Bałtyckim. Miasto mieści się u nasady Mierzei Helskiej – najdłuższego polskiego półwyspu (trzydzieści cztery kilometry) oddzielającego zatoki Pucką i Gdańską. Miasto obejmuje trzy nadmorskie kąpieliska takie jak: Karwia, Jastrzębia Góra, Chłapowo i Chałupy, które poniekąd znajdują się na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Plaża we Władysławowie
Napisał: MatthiasHaas67
Na podstawie: http://www.flickr.com/
Najbardziej interesującym budynkiem w mieście jest Dom Rybaka, który ma wieżę widokową, wystawę rzeźby kaszubskiej, galerię fotograficzną i restaurację. Z górnego tarasu wieży widokowej położonego na wysokości sześćdziesięciu pięciu metrów, roztacza się pejzaż na przylądek Rozewie, Zatokę Pucką i Mierzeję Helską. Najbardziej wartościowym zabytkiem sakralnym we Władysławowie jest kościół Pod Wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Wśród władysławowskich obiektów kulturalnych warto wymienić: Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii mieszczące się w willi, w której owego czasu zamieszkiwał generał, Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego a także Prywatne Muzeum Motyli w Domu Rybaka. Na osiedlu Rozewie mieści się Latarnia Morska która powstała w XVIII wieku i odremontowana w XIX w.. We Władysławowie mieści się również port, którego zachodni falochron pełni rolę turystycznego mola. Wielbicieli sportu z pewnością przyciągnie Aleja Gwiazd Sportu w otwartym dla wczasowiczów ośrodku olimpijskim w dzielnicy Cetniewo. Aleja rozciąga się od ulicy Księdza Merkleina aż do zejścia nad morze Bałtyckie i pokryta jest granitowymi tablicami z gwiazdami, na których zamieszczono nazwiska sportowców i trenerów. Każdego lata odbywają się tu uroczystości dodania nowych sław.

Chlubą władysławowskich kąpielisk są obszerne i piaszczyste plaże (szerzej o tym ). Wybrzeże objęte granicami miasta ma długość 23 km i jest niezwykle różnorodne – od plaż pokrytych drobniusim, białym piaskiem w głównych kąpieliskach, po kamienistą plażę na Rozewiu. Wyjątkowo znanym kąpieliskiem są Chałupy - dawna osada rybacka z śliczną, obszerną plażą i szkołą windsurfingową. Tutejsze płyciutkie i harmonijne wody są niesłychanie przychylne do wykonywania tego sportu. Miejscowość stała się słynna za sprawą przeboju Zbigniewa Wodeckiego „Chałupy welcome to” wychwalającego tutejszą plażę golasów.

We Władysławowie są organizowane rozliczne, atrakcyjne imprezy kulturalne, między innymi (dobry adres) Letnie Koncerty Organowe i Kameralne, Jarmark Morski, Majówka połączona z wieloma imprezami towarzyszącymi: Internetowym Rajdem Rowerowym, Zlotem Koniarzy, Zlotem Miłośników Samochodów Terenowych i pokazem latawców, Noc Świętojańska, Rybka we Władku, Kaszubskie Łodzie pod Żaglami i Festiwal Dorsza. Turystów którzy zdecydowali się na nadmorskie nocleg noclegi w szklarskiej porębie kasprowicza 13 Władysławowo w szeregu przypadkach zadziwiło nawałem atrakcji a także sezonowych imprez.Na urlopowiczów przyjeżdżających do miejscowości czeka sporo przeróżnych dodatkowych atrakcji, m.in.: Lunapark Sowiński z najwyższą kolejką górską w Polsce, „ciuchcia” kursująca na trasie Władysławo – Jastrzębia Góra, rejsy kutrem rybackim, czy też loty paralotnią z klifu.

Specyficznymi elementami krajobrazu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego będącego częścią Władysławowa, są strome klify, urzekające wąwozy, rozciągłe piaszczyste plaże i bory sosnowe. Na jego terenie stworzono parę rezerwatów przyrody, między innymi Dolinę Chłapowską ochraniającą nadmorską dolinę erozyjną i ciekawą florę obrastającą krawędź Kępy Swarzewskiej. Park dysponuje znakomitymi warunkami do uprawiania windsurfingu i żeglarstwa przybrzeżnego, zarazem na otwartych wodach morza, jak i w Zatoce Puckiej.


Napisał: k.s.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 14:41:52
Tagi: morze