Schroniskozywiec.pl Portal turystyczny

Hipoterapia przynosi niesamowite terapeutyczne wyniki. Jest niezastąpioną formą rehabilitacji. Sprawdza się u wielu osób

Hipoterapia jest sposobem rehabilitacji psychoruchowej, do jakiej używane są konie. To jedna z form metod rehabilitacji wieloprofilowej, co oznacza, że działa równocześnie ruchowo, psychicznie, jak również w sposób społeczny. Można ją zastosować zarówno u dziec, młodzieży, jak i osób w dorosłym wieku.
przejażdżka konna
Na podstawie: flickr.com
Terapia niepełnosprawnych z zastosowaniem terapii hipoterapii obejmuje właściwie osoby niepełnosprawne w sposób ruchowy, sensorycznie i w sposób umysłowy. Hipoterapia to całkowicie dobra metoda, a jej dobroczynne rezultaty wykorzystywane już były w starożytności. Jako metoda terapii pojawiła się całkiem niedawno, bo w latach 50 i 60. dwudziestego wieku. Hipoterapia wiąże się z innymi pomysłami leczenia i terapii, czerpie z ich dorobku.Najważniejszym celem sesji z koniem jest zwrócenie chorym sprawności ruchowej i w zakresie psychicznym. Hipoterapia to jeden z części rehabilitacji leczniczej, która jest nadzorowana przez specjalistę pod kontrolą lekarza.

konie
Napisał: ime
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Hipoterapeuta odgrywa rolę asekuracyjną, dzięki czemu zapewnia bezpieczeństwo, i rolę przewodnika ze zwierzęciem. Konie do tego typu terapii dobiera się niezwykle dokładnie pod kątem określonych cech. Wiadomo, że najważniejsze są właściwe cechy charakteru.Ważne, by były spokojne, łatwe w tresurze, ale także muszą mieć konkretny wiek i budowę. Najbardziej znana rasa wykorzystywana do terapii to konie huculskie. Koń musi być dostosowany do chorego, to znaczy, że musi być jak najlepiej dopasowany do jego wzrostu, jak równieżwymagań rehabilitacyjnych. Tego typu akcje można organizować przykładowo na obozach konnych - patataj.com/oferta/obozykonne.

Zależnie od tego, z jakim schorzeniem, o jakim nasileniu mamy do czynienia hipoterapia ma wpływ na polepszenie wielu funkcji organizmu. Nie istnieje taki sprzęt sportowy, na którym możliwe byłoby poruszanie się na nim rehabilitowanej osoby we wszystkich istotnych płaszczyznach, czyli na boki, w górę, w dół, do tyłu i do przodu. Zaufanie tego typu sposobowi poruszania się pacjenta z mózgowym porażeniem dziecięcym ulepsza ogólną sprawność fizyczną. Poza tym, zminimalizowane zostaje napięcie mięśni, bardzo znamienne dla tej choroby. Lepsza jest dzięki temu koordynacja ruchowa i poczucie równowagi.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 10:07:52
Tagi: hipoterapia, konie, pacjenci, Rehabilitacja