Schroniskozywiec.pl Portal turystyczny

Jak należy wybierać ubiór na górskie wędrówki, jakie dodatkowe wyposażenie może się przy tym przydać

Górskie wędrówki to jeden z bardzo popularnych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Nasz kraj ma to szczęście, że w zasadzie cały teren południa to mniejsze i większe górskie pasma, wraz z wysokimi na dwa i pół tysiąca metrów Tatrami. Góry cieszą się powodzeniem w każdej porze roku, i praktycznie w każdym okresie znajdują się chętni do tego, aby po nich chodzić. Lecz bez względu na to, czy ktoś wybiera się w góry w lecie, jak jest trzydziestostopniowy upał, czy jednak zimą, to za każdym razem odpowiednie wyposażenie będzie niezbędne.

wspinaczka górska
Napisał: Randen Pederson
Na podstawie: http://www.flickr.com
Czasami można usłyszeć o beztrosce a nawet wręcz kretynizmie, gdy ktoś wybiera się na Giewont w klapkach czy późną jesienią wybiera się bez kurtki przeciwdeszczowej. Pogoda szczególnie w wyższych partiach jest nieprzewidywalna, i dlatego też nawet na kilkugodzinną popołudniową wycieczkę należy się należycie przygotować. A tym bardziej jest to konieczne, jeżeli ktoś planuje wędrować po górach zimą, gdy szlaki są pełne lodu, czy też w wyższe, niebezpieczne partie - w takiej sytuacji oprócz standardowego wyposażenia konieczny będzie odpowiedni sprzęt wspinaczkowy i umiejętność posługiwania się nim - sprzęt sportowy dla każdego.Podstawą górskich wędrówek są odpowiednie buty. Muszą one posiadać solidną, odporną na ślizganie podeszwę, oraz ze względów bezpieczeństwa powinny zakrywać całą kostkę, dzięki czemu ogranicza się ryzyko skręceń czy zwichnięć. Jeżeli planuje się wycieczki w jesieni albo na wiosnę to buty powinny być nieprzemakalne, wtedy zagwarantują odpowiedni komfort w przypadku jakiejś burzy czy ulewy.

Warto także zadbać o odpowiednią odzież, musi być ona lekka i oddychająca, a jednocześnie nieprzemakalna i ciepła.

Następna strona, która zawiera wiadomości na ten temat da Ci szansę, by pogłębić znajomość rzeczy. To ważne, więc idź tutaj świeca do skutera i dowiedz się sporo szczegółów.

Wielu ludzi na górskie wycieczki ubiera zwykłe kurtki sportowe, lecz nie zawsze jest to najlepszy pomysł - oferta kurtek sportowych. Jeżeli tego typu kurtka nie posiada dobrych membran ochraniających przed deszczem i wiatrem, to może się jednak nie sprawdzić. Koniecznie też należy pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy oraz rękawiczkach, no i rzecz jasna wszystko co niezbędne należy zapakować do wygodnego, pojemnego plecaka.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 13:19:36
Tagi: góry, buty, wędrówki