Schroniskozywiec.pl Portal turystyczny

Przyrządy asekuracyjny, czekany. Wszystko do wspinaczki

Wspinaczka to skomplikowany sport, ale na pewno jest to intrygująca przygoda i wędrówka nią przyniesie nadzwyczaj dużo zabawy. Na rynku osiągalnych jest dużo przeróżnych typów narzędzi asekuracyjnych. Dzięki tarciu między tymi narzędziami a liną asekuracyjną, bądź zakleszczeniu liny w sprzęcie jest możliwość bez większego wysiłku wstrzymać upadek wspinacza, albo samodzielnie zjechać na linie. Dokonując doboru narzędzia powinno się się kierować zasięgiem jego zastosowań a nie tylko jedynie kosztem i tym, czy nam się podoba.

wspinaczka
Napisał: sunriseOdyssey
Na podstawie: http://www.flickr.com
Niektóre przyrządy współpracują wyłącznie z linkami o dokładnie wyznaczonych kalibrach. Po należytym złączeniu narzędzia z linką i karabinkiem powstaje efektywnie funkcjonujący układ asekuracyjny. Sprzęt asekuracyjny to podstawa zarówno w czasie wspinaczki w skałkach, jak i ujarzmiania wyższych szczytów - tak należy dobrać właściwy sprzęt asekuracyjny. Najprostsze i najlżejsze kubki asekuracyjne to idealne rozwiązanie w skałach i w trakcie wspinaczki sportowej. Dla początkujących i ludzi wyszukujących niezawodności dostępne są raczej bardziej rozbudowane, lecz przez to łatwe w obsłudze przyrządy.

Jednym z zasadniczych sprzętów wspinaczkowych jest czekan. Jest to narzędzie wszechstronne, służy do wspinaczki, wyrąbywania stopni w lodzie, jako laska do podtrzymywania, do blokowania w czasie ześlizgnięcia się, również do asekuracji. Poza tradycyjnymi, uniwersalnymi czekanami są czekany specjalistyczne do wspinaczki w lodzie, jakie posiadają krótsze, wygięte stylisko, również głowicę pozbawioną łopatki - rodzaje czekanów.wspinaczka na szczyt
Napisał: tsuru_g4
Na podstawie: http://www.flickr.com
Stylisko wykonane jest ze stali, albo stopów aluminium, niekiedy z drewna, może być pokryte częściowo, lub całkiem gumą, albo półproduktem syntetycznym dla zapewnienia lepszego chwytu i izolacji cieplnej. Najczęściej posiada u dołu ostrze do wbijania w śnieg, także pętlę nakładaną na nadgarstek, zapobiegającą zgubieniu czekana. Głowica stworzona jest zwykle ze stali węglowej, albo stopowej, rzadziej ze stopów aluminium bądź tytanu. Tradycyjne czekany z jednej strony głowicy posiadają ostrze a z drugiej łopatkę. Dlatego że ostrze uszkadza się najszybciej wprowadzono modułową konstrukcję głowicy umożliwiającą wymianę ostrzy, a także zamianę łopatki na obuch.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 13:21:41
Tagi: sport, akcesoria, wspinaczka, przyrządy, wędrówka, obuch